Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Tygrys azjatycki: symbol, drapieżnik, indywidualista

Tygrys azjatycki: symbol, drapieżnik, indywidualista

alt


Dla jednych zwierzę mocy o mistycznym wymiarze, dla innych bezwzględny morderca. Niewiele ssaków budzi tyle skrajnych emocji, co tygrys azjatycki. Dlaczego świat potrzebuje tygrysów i jak wesprzeć ochronę tych niezwykłych kotów?    

Gatunek: Tygrys azjatycki (Panthera tigris)
Populacja: 2608-3905,3140
Miejsce bytowania: Azja, głównie Chiny, Wietnam, Tajlandia.
Na czerwonej liście IUCN od: 1986
Kategoria zagrożenia: EN - Endangered

Tygrys azjatycki: symbolika, cechy gatunku    

 

Myślisz, że królem zwierząt jest lew? Jak się okazuje, istnieją regiony, w których to zaszczytne miejsce przypada tygrysowi. Potężny, dumny, silny kot o charakterystycznym umaszczeniu jest dla krajów dalekiego wschodu ważnym symbolem. W Indiach, Chinach i kulturach azjatyckich to właśnie jego uznaje się za króla zwierząt. Symbolizuje władzę, siłę, wyraża tajemniczość i niezwykłą energię. Wierzy się również, że zapewnia ochronę duchową: mówi się o tygrysie jako o zwierzęciu “niosącym światło”. Symbolika tygrysa azjatyckiego sięga jeszcze głębiej. W buddyzmie uważany jest za symbol nauczyciela i przewodnika, a mnisi tybetańscy na zwierzę mocy wybrali właśnie pręgowanego, olbrzymiego kota. Przyjrzyjmy się temu wyjątkowemu drapieżnikowi bliżej. 
 

Tygrys azjatycki należy do grupy dużych ssaków z rodziny kotowatych (Panthera) i jest jej… największym ryczącym przedstawicielem. Dorosły samiec waży nawet 300 kg i osiąga długość do 3 metrów, a  niektóre osobniki mogą być jeszcze potężniejsze. Rekordzista tego gatunku ważył aż 423 kg! Zdecydowanie wiedzie prym wśród lądowych drapieżników – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Mimo pokaźnej postury, tygrys azjatycki jest świetnym sportowcem: doskonale skacze, pływa i biega. Osiąga prędkość aż do 60 km/h! 
 

Istnieje wiele podgatunków tygrysa azjatyckiego. Różnią się przede wszystkim pręgami i kolorem sierści. Wyróżniamy takie podgatunki jak: tygrys syberyjski, tygrys bengalski, tygrys indochiński, tygrys sumatrzański czy tygrys malajski.

alt

Siedliska naturalne tygrysa znajdują się w Azji. Najczęściej występuje pomiędzy Indiami a Wietnamem i Tajlandią. Zamieszkuje również Daleki Wschód i Sumatrę. Tygrys, w przeciwieństwie do swoich ogromnych kocich kuzynów preferuje tereny obfitujące w roślinność. Żyje więc głównie w lasach – zarówno w tropikalnych, jak subtropikalnych czy iglastych i mieszanych, Bytuje również w wysokich trawach u podnóży Himalajów (zapuszcza się na wysokość nawet 3000 m n.p.m!). Tygrysy lubią również wodę i są świetnymi pływakami. A jak wygląda tygrys azjatycki?

Jest to kot niezwykle charakterystyczny. Ma bardzo muskularne ciało, silne łapy, długi ogon i specyficzne, pręgowane umaszczenie. Co ciekawe, nie ma dwóch tygrysów o identycznej kompozycji pręgów. Choć różnorodne wzory na sierści prezentują się majestatycznie, to aspekt wizualny jest jedynie dodatkiem. Najważniejszy jest kamuflaż. Umaszczenie pozwala tygrysowi skrywać się w wysokiej trawie i pomiędzy drzewami, co ma szczególne znaczenie podczas polowania.  
 

Tygrys azjatycki jest drapieżnikiem mięsożernym. Potrafi powalić zwierzę ważące około 1000 kg, a jednorazowo może zjeść do 20 kg mięsa. Polując na większe zwierzęta, zapewnia sobie pożywienie na 3 do 6 dni. W jego menu znajdują się przede wszystkim ssaki kopytne, takie jak bawoły czy dzikie świnie. Żywi się również gryzoniami, rybami czy niewielkimi krokodylami. W historii gatunku zdarzały się także ataki na ludzi, jednak według zoologów były one skutkiem tragicznej pomyłki lub aktem obrony. 

 

Tygrys azjatycki: indywidualista wszechstronnie chroniony

 

Pręgowany, dziki kot zdecydowanie woli mieć “kilka dobrych przyjaciół” niż “mnóstwo znajomych”. Gatunek ten żyje w małych populacjach i nie tworzy dużych stad. Najczęściej są to samica z tygrysiątkami. Samce preferują samotny tryb życia. Unika konfrontacji z przeciwnikami. Ponieważ siedliska naturalne kurczą się, tygrysy często muszą współbytować na niewielkim terenie – jednak dzieje się to tylko pod warunkiem, że mają wystarczającą ilość pożywienia.
 

Chociaż na wolności tygrysy żyją od 10 do 15 lat, rzadko kiedy osiągają taki wiek. Najczęściej niestety giną podczas okresu kocięcego. Według szacunków z miotu 3-4 tygrysiątek przeżywa zaledwie jedno. Dodatkowo kurczenie się naturalnych siedlisk, degradacja środowiska oraz kłusownicy przyczynili się do tego, że dziś tygrys jako gatunek jest w poważnych tarapatach.   
 

Według szacunków, jeszcze na początku XX wieku populacja tygrysa sięgała ponad 100 tysięcy osobników. W 2010 roku pozostało ich już tylko 3200. Obecnie występuje jedynie w 10 krajach świata. Tygrys azjatycki jest na czerwonej liście IUCN oznaczony jako gatunek zagrożony wyginięciem. Trwają próby zwiększenia populacji i protekcji naturalnych siedlisk, ale nie jest to zadanie łatwe. 
 

Obecnie tygrys azjatycki znajduje się pod ścisłą ochroną. Stworzono liczne rezerwaty, jednak ze względu na jego drapieżniczą naturę i terytorializm, zdarzają się problemy. Krzyżowanie się tygrysów spokrewnionych ze sobą skutkuje wieloma wadami genetycznymi i chorobami. Inną kwestią towarzyszącą zakładaniu rezerwatów są liczne konflikty z miejscową ludnością. Mimo edukacji i zwiększania świadomości na temat ważnej roli, jaką drapieżniki odgrywają w świecie, sytuacja nadal pozostaje napięta. 
 

Chociaż ekolodzy, fundacje na rzecz zwierząt i działacze dwoją się i troją, by pomóc tygrysom, na świecie jest ich coraz mniej. Trudno określić dokładną populację. W ogrodach zoologicznych znajduje się około 1000 osobników, na wolności zaś zaledwie kilka tysięcy. Zmniejsza się również liczba podgatunków: z dziewięciu pozostało obecnie już tylko 5, również zagrożonych wyginięciem. Za wymarłe uznane są tygrys kaspijski, jawajski, chiński i balijski. Powaga sytuacji sprawiła, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) włączyła tygrysa do gatunków wszechstronnie chronionych. 

alt

Dlaczego świat potrzebuje drapieżników?    

W mediach często i chętnie pokazuje się obrazy lub filmy z polowania tygrysów. Może wywoływać to współczucie dla jego ofiar, a negatywne emocje w stosunku do kociego drapieżnika. Nie zapominajmy jednak, że potrzebujemy drapieżników! Świat dzikiej przyrody jest wielowymiarowy i połączony tak, by mogła panować w nim harmonia. Każdy gatunek pełni określoną funkcję. Każdy jest ważny. Również drapieżnik. 
 

Jak wspomnieliśmy, tygrys zamieszkuje tereny leśne położne blisko rzek. Tworzenie rezerwatów wokół siedlisk rzecznych chroni więc nie tylko tygrysy, lecz także rzeki (jak np. 51. rezerwat Srivilliputhur Megamalai w Indiach). Ponieważ terytorium tygrysa to nawet kilkaset kilometrów kwadratowych, rezerwaty również muszą być rozległe. Oznacza to zaniechanie wycinki lasów i poszanowanie dzikiej zieleni na obszarze kilkuset kilometrów kwadratowych. Obecność tygrysów w lasach deszczowych, wiecznie zielonych, namorzynowych czy górskich wzmaga motywację do ochrony tych terenów. A to bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu. 

 

Niektórych zdziwić może również fakt, że chroniąc tygrysy, chronimy również… inne zwierzęta. Tak! Zachowując jego rozległe siedliska, dajemy dom wielu jego mieszkańcom. Weźmy na przykład rezerwat w Parku Narodowym Manas w Indiach. Jest on domem dla najmniejszego i najrzadszego gatunki dzikiej świni na Ziemi oraz zagrożonego wyginięciem ptaka o nazwie hubarka bengalska. Życie wielu zwierząt zależy od przetrwania tygrysa i warto o tym wiedzieć!

 

Tygrys azjatycki w Favnie

Dzikość serca? Indywidualizm? Wyjątkowy look? To wszystko możesz mieć dzięki ubraniom marki Favna! W najnowszej kolekcji znajdziesz streetwear z wizerunkiem m.in. tygrysa azjatyckiego. Spraw sobie bluzę lub spodnie z królem puszczy i noś z dumą! A przy okazji wspieraj zagrożone gatunki zwierząt. 

Każdy sprzedany egzemplarz odzieży Favna to zasilenie konta Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. 

We, the Animals!  


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog