Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Pszczoły - superbohaterki przyrody

Pszczoły - superbohaterki przyrody

alt
 

Pszczoły - superbohaterki przyrody

 

Pszczoły od dawna zajmują szczególne miejsce w naszym ekosystemie. Mierzą zaledwie kilka lub kilkanaście milimetrów, ale mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego świata. Dlaczego pszczoły to prawdziwe superbohaterki oraz jak możemy przyczynić się do ich ochrony? 

Populacja pszczół w Polsce

Pszczoły miodne, trzmiele i dzikie pszczoły…W Polsce zidentyfikowano łącznie ponad 470 gatunków dzikich pszczół, co najmniej 25 gatunków pszczół miodnych i 29 gatunków trzmieli. Według danych Polskiego Związku Pszczelarskiego, w naszym kraju liczba rodzin pszczelich przekracza 2 miliony. W samym Poznaniu mieszka około 50 gatunków pszczół! 

Polskie pszczelarstwo od lat stanowi ważną gałąź rolnictwa, którą kształtuje zarówno bogata tradycja, jak i nowoczesne podejście do hodowli pszczół. Około 50 000 polskich pszczelarzy rok rocznie produkuje wysokiej jakości miód, doceniany zarówno lokalnie, jak i za granicą. Ale to nie wszystko! Pszczelarstwo odgrywa także niezastąpioną rolę w dostarczaniu usług ekosystemowych – szczególnie w kontekście zapylania roślin uprawnych.

Zapylanie to proces, który pozwala na przekazywanie pyłku z kwiatu na kwiat, co jest niezbędne do owocowania wielu roślin, w tym owoców, warzyw, orzechów i innych upraw rolniczych. W Polsce około 80% roślin uprawnych zależy od zapylania przez owady, głównie przez pszczoły. Bez tych pracowitych owadów plony byłyby znacznie mniejsze, a jakość naszych produktów spożywczych gorsza. Dlaczego jeszcze powinniśmy chronić pszczoły?

Małe-wielkie stworzenia

 

Pszczoły odgrywają nieocenioną rolę w naszym życiu, chociaż często tego nie dostrzegamy. Poza zapylaniem roślin uprawnych pszczoły pomagają także w utrzymaniu bioróżnorodności w całej przyrodzie. Zapylając dzikie rośliny, przyczyniają się do zachowania różnorodności gatunkowej wielu ekosystemów. Dlaczego to tak istotne? To pszczoły pozwalają ekosystemom na całym świecie dostosowywać się np. do zmian klimatycznych. 

Pszczoły pomagają również kontrolować populacje szkodników. Są też swego rodzaju wskaźnikami stanu środowiska naturalnego. Ich obecność lub brak dostarcza ekologom istotnych informacji o stanie zdrowia danego ekosystemu.

Niestety, podobnie jak inne zwierzęta, pszczoły zmagają się z wieloma problemami. Stosowanie pestycydów, utrata siedlisk oraz zanieczyszczenia środowiska negatywnie wpływają na ich zdrowie. Na przestrzeni lat pojawiły się zjawiska takie jak zespół wyniszczonych pszczół (Colony Collapse Disorder), które stanowią zagrożenie dla pszczół na całym świecie. Co możemy zrobić, by to zmienić? 

alt

Jak chronić pszczoły? 

Ochrona pszczół leży w interesie nas wszystkich. Na całym świecie prowadzone są działania edukacyjne w zakresie tego, jak ważnymi stworzeniami są pszczoły oraz jak możemy im pomóc. Wiele krajów wprowadza również restrykcje w stosowaniu pestycydów szkodliwych dla pszczół.

Dla zachowania zdrowych populacji pszczół kluczowe jest również dbanie o różnorodność roślin oraz ochrona siedlisk naturalnych - parków narodowych, rezerwatów przyrody i obszarów dzikiej przyrody. Co jeszcze możemy zrobić? 

Sadźmy kwiaty! Posadzenie kwiatów i roślin miododajnych w naszych ogrodach lub na balkonach jest świetnym sposobem na dostarczenie pszczołom pożywienia. W FAVNIE każda metka dołączona do ubrania zawiera nasiona roślin pożytkowych. Wystarczy, że posadzisz naszą biodegradowalną metkę w ziemi, a po kilku tygodniach zobaczysz, jak wyrasta z niej Twój prezent dla pszczół. 

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, by chronić pszczoły, jest wspieranie pszczelarzy. Kupuj miód od lokalnych producentów – zwróć uwagę na pszczelarzy działających ekologicznie, kładących nacisk na zachowanie zdrowia pszczół i ich siedlisk. 

Ochrona pszczół to troska nie tylko o jeden gatunek, ale również kwestia zachowania równowagi ekologicznej, dostępności żywności i naszego własnego dobrostanu. To nasz moralny i ekologiczny obowiązek, by wspierać pszczoły. Te małe-wielkie stworzenia pełnią niezwykle ważną funkcję w naszym ekosystemie i życiu codziennym - trudno wyobrazić sobie bez nich świat. Działając na rzecz ochrony pszczół, podejmujemy więc odpowiedzialność za przyszłe pokolenia oraz zachowanie harmonii w naszym ekosystemie. Warto! 



 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog