Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Panda wielka: jedno z najrzadszych zwierząt na świecie

Panda wielka: jedno z najrzadszych zwierząt na świecie

alt


Uwielbiają spać, jeść i spędzać czas w swoim własnym towarzystwie. Pandy wielkie skradły serca ludzi na całym świecie i stały się symbolem zwierząt walczących o przetrwanie. Dlaczego jeden z najpopularniejszych niedźwiedzi świata jest jednocześnie jednym z najrzadszych?  

Gatunek: Panda wielka (Ailuropoda melanoleuca)
Populacja: 1864
Miejsce bytowania: Chiny
Na czerwonej liście IUCN od: 1965  
Kategoria zagrożenia: VU - Vulnerable

Panda wielka: fakty i ciekawostki 

 

Pandy wielkiej nikomu nie trzeba przedstawiać – to jedno z najpopularniejszych zwierząt świata. Jako gatunek została odkryta dopiero przed 150 laty i na początku była uznawana za przedstawiciela rodziny szopowatych (jako kuzynka pandy rudej). Jednak pogłębione badania genetyczne całkowicie obaliły tę teorię, a naukowcy potwierdzili, że panda wielka jest… niedźwiedziem. I to jakim! Zacznijmy od ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt:

 

4 ciekawostki o pandzie wielkiej

 

#1 W przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, pandy nie zapadają w sen zimowy (choć uwielbiają spać) 

#2 Jako jedyne niedźwiedzie w pełni przeszły na wegetarianizm (żywią się niemal wyłącznie bambusem) 

#3 Małe pandy są nadzwyczaj… małe. Po urodzeniu zmieściłyby się na ludzkiej dłoni. 

#4 Pandy wielkie nie znoszą deszczu i źle reagują na zmianę klimatu.

 

Panda wielka może również pochwalić się perfekcyjnymi smokey eyes. Wszyscy znamy bowiem charakterystyczne czarne łatki wokół jej niewielkich oczu. Podobnie jak inne niedźwiedzie, panda posiada dużą głowę z długim nosem, krótki ogon i jest zwierzęciem pokaźnej postury. Jej gęste futro posiada specyficzne umaszczenie – jest kremowo-białe z dużymi, czarnymi plamami na łapach, uszach, nosie. Taka szata pozwala pandom na kamuflaż zarówno w śnieżnych, jak i zacienionych miejscach. Jest to ważne z uwagi na fakt, że pandy wielkie nie budują sobie trwałych kryjówek. W przypadku zagrożenia, schronieniem stają się drzewa lub jaskinie. 

 

Charakterystyczny wygląd sprawił, że panda szybko zyskała popularność i stała się jednym z najłatwiej rozpoznawalnych zwierząt na całym świecie.  A jednak celebrycka natura pandy nie idzie w parze z liczbą przedstawicieli tego gatunku. Na chwilę obecną szacuje się nieco ponad 1800 osobników

 

Na wolności pandy żyją wyłącznie w Chinach, ale spotkanie ich “na żywo” jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Mieszkają w wysoko położonych bambusowych lasach. To między innymi dlatego wszystkim znana panda jest  jednym z najrzadszych zwierząt świata. Szanse, że spotkasz pandę w jej naturalnym środowisku są bliskie 0, jednak jeśli będziesz kiedyś mieć to szczęście, to niedźwiedź ten na 99% będzie wtedy… jeść. 

 

“Bambus to życie” – dieta wege u niedźwiedzi 

 

Gdy słyszysz “panda”, to co widzisz? Idziemy o zakład, że przed Twoimi oczami pojawia się obraz charakterystycznego biało-czarnego misia podczas jego ulubionej aktywności: jedzenia. Pandy wielkie niemal całe dnie spędzają na poszukiwaniu i spożywaniu bambusów, które stanowią 99% ich diety.

 

Choć ze względu na budowę ciała, panda może wydawać się zwierzęciem niezbyt wysportowanym, swoją sprawnością mogłaby zawstydzić niejednego fit guru Instagrama. Średnio 150 kilogramowe misie doskonale pływają i świetnie wspinają się na drzewa. Najbardziej aktywne są wieczorem i w porze nocnej. Bo w dzień – wiadomo – jedzą. I odpoczywają po jedzeniu. 

 

Co ciekawe, pandy wielkie zostały wegetariankami, zanim to było modne. To jeden z niewielu gatunków, który zamienił się z mięsożernego w roślinożernego. W wyniku ewolucji niedźwiedzie te dosłownie przystosowały się do spożywania bambusów. W jaki sposób? Posiadają dodatkowy, szósty palec, przypominający nasz kciuk. Dzięki temu mogą łatwiej chwytać bambusowe pędy i, trzymając je między nogami, odrywać liście oraz jeść. Mają również szeroką szczękę oraz bardzo mocne zęby, które pozwalają im rozgryzać twarde łodygi. Dziennie pandy spędzają na jedzeniu nawet 14 godzin, spożywają do 12,5 kg bambusa i wypróżniają się ponad 100 razy dziennie! Ich życie dosłownie kręci się wokół jedzenia. 

alt

 

Symbol zwierząt zagrożonych wyginięciem  

 

Pandy to jednak znacznie więcej niż sympatyczne misie kochają jeść. Od lat odgrywają niezwykle ważną rolę w budowaniu świadomości na temat dbania o dziką przyrodę i jej mieszkańców. Choć niezwykle popularne w naszej popkulturze, przez długi czas znajdowały się na skraju wyginięcia. Stały się globalnym symbolem zagrożonych gatunków zwierząt. 

 

Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), w 1970 r. na wolności żyło niespełna 1000 pand. Dzięki staraniom ekologów, rządu Chin i organizacji na rzecz ochrony zwierząt, udało się zwiększyć ich populację. Jak podaje WWF, w ciągu 40 lat liczba pand zwiększyła się o 80%, a IUCN zmieniła kategorię gatunku: z “zagrożonego” na “narażony na wyginięcie”. Nadal pozostaje on jednak na czerwonej liście.  

Stworzono łącznie aż 33 rezerwaty pandy wielkiej w Chinach i pod opiekę wzięto również jej naturalne siedliska – obecnie ponad 50% z nich jest chronionych prawem. Za zabicie pandy grożą surowe kary (jak podaje agencja Xinhua, za zabójstwo i próbę sprzedaży futra pandy, chiński kłusownik został skazany na 14 lat więzienia). 

 

Poza agresją ze strony człowieka, największym zagrożeniem dla pandy wielkiej jest  zmniejszanie się jej naturalnych siedlisk. Liczne pożary i wycinanie lasów bambusowych negatywnie odbijają się na liczebności populacji. Ponadto wiele osobników ginie jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej – małe pandy są niezwykle wrażliwe i podatne na zagrożenia. Długo pozostają pod opieką matki (nawet do 1,5 roku). Kluczowa dla ich życia często okazuje się umiejętność wspinaczki na drzewa. W ten sposób mogą chronić się przed drapieżnikami, podczas gdy samicy nie ma w pobliżu. 
alt

Panda wielka to Twój spirit animal? Spraw sobie odzież z jej wizerunkiem! 

 

W Favnie dajemy dzikiej naturze nowe życie. W naszej najnowszej kolekcji znajdziesz wizerunki zwierząt znajdujących się na czerwonej liście IUCN, w tym pandy wielkiej. Jeśli więc czujesz, że ten wyjątkowy niedźwiedź to zwierzę bliskie Twojej naturze, spraw sobie bluzę lub spodnie z jego wizerunkiem! Idealnie sprawdzą się podczas ulubionych aktywności, takich jak na przykład… jedzenie czy wypoczynek. 

 

Kupując naszą odzież, wspierasz zagrożone gatunki – część zysków z każdego sprzedanego egzemplarza przekazujemy na rzecz PKK IUCN. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog