Pierwsza marka dla miłośników dzikich zwierząt, która realnie wspiera gatunki zagrożone.
Strona główna » Blog » Nature heroes: Czy odpowiedzialna moda może zrzeszać bohaterów?

Nature heroes: Czy odpowiedzialna moda może zrzeszać bohaterów?

Koniec fast fashion? Rośnie świadomość na temat nieetycznych praktyk obecnych w branży modowej oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Coraz więcej osób stawia na zrównoważoną modę. To nie tylko lepszy wybór w kontekście ekologii, ale także okazja, by wspierać ochronę dzikiej przyrody. 
 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest zrównoważona moda 
 2. Dlaczego świat potrzebuje świadomej mody
 3. Jak świadoma moda wpływa na środowisko naturalne
 4. W jaki sposób dzięki FAVNIE dołączyć do społeczności #animalheroes

Zrównoważona moda – co to znaczy? 

O zrównoważonej modzie robi się coraz głośniej. Czym jest? Świadoma moda skupia się na odpowiedzialnym podejściu do produkcji i użytkowania odzieży. Podczas gdy tak zwana “szybka moda” (fast fashion) wiąże się z milionami wyprodukowanych ubrań niskiej jakości, często szytych w złych warunkach, zrównoważona moda promuje wielosezonowe kolekcje, stawia na wysoką jakość odzieży oraz podkreśla etyczne warunki pracy i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. 

Jak to wygląda w praktyce? 

W FAVNIE, podobnie jak w innych markach, które reprezentują świadomą modę, do produkcji ubrań wykorzystujemy materiały naturalne czy surowce z recyklingu (często nawet niewielka domieszka poliestru czy innej sztucznej tkaniny znacząco zwiększa trwałość odzieży). Co więcej, opierając się na badaniach rynku i dokładnej kalkulacji, marki slow fashion (w tym FAVNA) szyją tyle ubrań, na ile realnie jest zapotrzebowanie. Minimalizujemy w ten sposób odpady i możemy skupić się na jakości, zamiast na ilości. W procesie produkcji, magazynowania i logistyki ważne są również etyczne warunki pracy i współpraca z lokalnymi dostawcami (o mądrych wyborach przeczytasz więcej tutaj). 

Idea stojąca za świadomą modą

Zrównoważona moda łączy osoby, którym zależy na środowisku naturalnym. Odzież staje się czymś więcej: wyraża przynależność do społeczności. W FAVNIE każde ubranie określamy jako #egzemplarzchroniony, a widniejące na naszych T-shirtach, bluzach czy spodniach wizerunki zwierząt zagrożonych wyginięciem zdają się mówić: “Jesteśmy tu! Zauważ nas!”. Tym sposobem codzienny element naszego życia – ubrania – staje się manifestem ochrony przyrody i wyraża potrzebę wspierania słabszych. “We, the Animals!” to motto przewodnie naszej marki. Wszyscy jesteśmy zwierzętami. Ale tylko my, ludzie, możemy pomóc osobnikom żyjącym w dzikiej przyrodzie. 

Jak świadoma moda wpływa na środowisko? 

Produkcja odzieży – nawet tej najbardziej EKO – nigdy nie będzie obojętna dla środowiska naturalnego. Zawsze wykorzystywane są cenne zasoby przyrody, takie jak surowce niezbędne w tworzeniu materiałów, woda i wiele innych. Za każdym razem, zanim paczka ze sklepu internetowego trafi w ręce konsumenta, do atmosfery wypuszczany jest dwutlenek węgla wytwarzany w procesie produkcji i transportu. A jednak – potrzebujemy ubrań. Najważniejsze jest, by dokonywać świadomych, bardziej ekologicznych wyborów. Kupując jedną bluzę na wiele sezonów, zamiast kilku kiepskiej jakości na jedno, dwa, cztery wyjścia, robisz coś dobrego dla planety. A tę mamy tylko jedną, dlatego tak ważne jest, by zadbać o nią już dziś. 
 

Świadoma moda może mieć również wpływ na zagrożone gatunki zwierząt. Działalność człowieka od lat przyczynia się do niszczenia siedlisk naturalnych czy kłusownictwa. Nie wspominając o postępujących zmianach klimatycznych, które także nie są obojętne dla fauny i flory. Przemysł modowy ma potężny wpływ na wszystkie powyższe praktyki. Tym bardziej potrzebne jest zrównoważone podejście do produkcji ubrań. Materiały naturalne, takie jak bawełna organiczna, bambus i konopie skutecznie mogą zastąpić surowce, do pozyskania których wykorzystywane są zwierzęta (skóra, futro).    

FAVNA: #natureheroes na co dzień 

Zgodnie z założeniami świadomej mody, FAVNA promuje długowieczność i trwałość odzieży. Zachęcamy w ten sposób do dokonywania bardziej świadomych wyborów, przyjaznych środowisku: kupowania mniej, za to lepszej jakości ubrań. Dlaczego każdy, kto nosi odzież z logiem FAVNY, jest bohaterem dla matki natury? 

 1. Kupując wielosezonowe ubrania, przyczyniasz się do mniejszej ilości odpadów. Wysypiska śmieci pełne są jednosezonowych kolekcji, które po pewnym czasie są po prostu palone. Możesz wyobrazić sobie, jaki wpływ na środowisko naturalne ma dym pochodzący z poliestru, czyli plastiku: tragicznie negatywny. 
 1. Nosząc nasze T-shirty, bluzy czy spodnie, prezentujesz światu zwierzęta znajdujące się w potrzebie. Na każdym produkcie FAVNY znajduje się jeden z wielu gatunków wpisanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) na Czerwoną Listę. Zwierzęta same nie mogą poprosić o pomoc. W FAVNIE oddajemy im głos i przypominamy o potrzebie ich ochrony. 
 1. Każdorazowy zakup z naszego sklepu internetowego to określona kwota przekazana na rzecz MIędzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Organizacja ta na co dzień zajmuje się monitorowaniem populacji zagrożonych gatunków zwierząt i prowadzi szereg działań edukacyjnych i ochronnych. Zamawiając dowolny produkt z FAVNY, dajesz realne wsparcie finansowe specjalistom ochrony dzikich zwierząt. A przy tym zyskujesz wygodne i dobrze skrojone spodnie, bluzę czy koszulkę!
 1. Wierzymy w moc małych kroczków, dlatego poza wsparciem finansowym dajemy możliwość kreowania pozytywnych zmian w środowisku także na innych obszarach. W jaki sposób? Każda metka FAVNY zawiera wtopione ziarna roślin pożytkowych (miododajnych). Po zakupie można zasadzić metkę (w 100% biodegradowalna) w ziemi na balkonie, w ogrodzie czy pobliskim parku i obserwować, jak wyrasta z niej pokarm dla okolicznych pszczół. 
 1. To, co łączy wszystkich sympatyków marki FAVNA, to chęć ochrony dzikiej przyrody. Tworzymy społeczność osób, którym zależy na mieszkańcach naszej planety. Wspólnie edukujemy, zwiększamy świadomość na temat zagrożonych gatunków zwierząt i cieszymy się z każdej dobrej informacji o nowych osobnikach populacji rysia iberyjskiego, goryla górskiego, pandy wielkiej i wielu innych.
   

Świadoma moda, choć nigdy nie będzie w 100% ekologiczna, może mieć pozytywny wpływ na zagrożone gatunki zwierząt. Każdy z nas może odegrać ważną rolę w ochronie zwierząt i ich siedlisk naturalnych, do czego serdecznie zachęcamy! 


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu