Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Koala australijski – introwertyk w świecie zwierząt

Koala australijski – introwertyk w świecie zwierząt

alt
 

Czy wiesz, że misie koala schodzą na ziemię tylko po to, aby przejść na kolejne drzewo? Albo że do ich ulubionych aktywności należą spanie i jedzenie? Czytaj dalej, by poznać ciekawostki o koali australijskim i dowiedzieć się, dlaczego populacja misi koala spada oraz jakie cechy czynią je introwertykami świata zwierząt.  

 

Gatunek: Koala Australijski (Phascolarctos cinereus)
Populacja: 100000-500000, 300000
Miejsce bytowania: Australia
Na czerwonej liście IUCN od: 1996
Kategoria zagrożenia: VU - Vulnerable

“Misie koala” pod lupą

Koala australijski, zwany potocznie misiem koala, to gatunek ssaka z rodziny koalowatych. Są torbaczami, tak jak kangury. Koale zamieszkują Australię Wschodnią. To jedne z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zwierząt tego kontynentu. Należą do zwierząt roślinożernych oraz nadrzewnych (czyli takich, które żyją na drzewach).  

Koale australijskie łatwo rozpoznać po wyglądzie. Mają szare lub brązowe futerko, a ich oczy są okrągłe i duże. Słyną z tego, że… bardzo dużo śpią. Są również jednymi z najwolniejszych zwierząt – często porównuje się je do leniwców. Uważają, że nie ma co się spieszyć, a na wszystko jest jeszcze czas. Dlatego około 18h na dobę spędzają na drzewie, gdzie śpią (a jakże!) lub odpoczywają z opuszczoną głową między przednimi łapkami. Taka pozycja zapewnia im stabilność oraz ułatwia spożywanie pokarmu. Na wolności koale żyją około 10 lat. Dorosły osobnik waży od ok. 8 do 15 kg. Zwierzęta te są ogromnie sympatyczne i uznajemy je za jedne z najmniej niebezpiecznych i szkodliwych. 

 

Zazwyczaj ciche i spokojne, w okresie godowym samce koali donośnie ryczą. W ten sposób prezentują się samicom, które stają przed wyborem partnera. Okres godowy koali australijskich przypada na czas między grudniem a marcem, ciąża zaś trwa 25-35 dni. Koale rodzą się ślepe oraz nieowłosione. Ich młode ważą mniej niż 1g! Czas, który spędzają w torbie matki to około 6 miesięcy, z czego 5 miesięcy karmią się jej mlekiem, a następnie przez kolejny miesiąc pobierają pokarm przetrawiony przez matkę. Pozostają z nią aż do następnego okresu godowego (przez około rok). W tym samym czasie osiągają wystarczającą dojrzałość płciową i rozpoczynają dorosłe życie.

Co je koala australijski?

Koale australijskie są roślinożerne. Żywią się liśćmi eukaliptusa – jest to ich podstawowe źródło pożywienia. Są w stanie zjeść około jednego kilograma tej rośliny dziennie! Dieta koali, choć roślinna i naturalna, mogłaby okazać się szkodliwa dla innych zwierząt.  Dlaczego? Eukaliptusy zawierają substancje, które są śmiertelnie trujące dla większości zwierząt. Jednak ze smakiem zajada ulubione rośliny – ich organizm podczas snu wytwarza substancję, która neutralizuje szkodliwe związki. Poza eukaliptusem, żywią się także innymi roślinami jak: corymbia, angophora, lophostemon. Rzadko piją wodę – pragnienie zaspokajają pobierając substancje mineralne z soczystych liści. A dlaczego misie koala przytulają się do drzew? Odpowiedź jest prosta: w ten sposób chłodzą się w upalne dni.

Introwertyczna natura koali australijskiej

Koale prowadzą bardzo spokojny tryb życia. Ze względu na swoją dietę, której trawienie jest czasochłonne, spędzają większość czasu na jednym drzewie. Koale nie są zwierzętami stadnymi. Najczęściej żyją samotnie, ewentualnie w niewielkich grupach, w których znajdują się jeden samiec i kilka samic. Zazwyczaj, jeśli spotyka się kilka koali w niedalekiej odległości od siebie – oznacza to, że w tej okolicy występuje sporo pożywienia. Zwierzęta te nie często opuszczają swoje terytorium, jak już zajmą jakiś drzewostan, to najczęściej na stałe.

Dlaczego “miś koala” jest uznawany za introwertyka?

Koale są uznawane za introwertyków w świecie zwierząt. Powodów jest kilka! Jednym z nich jest… ich dieta. Eukaliptusy to niewielkie drzewa. Więcej niż jedna koala (i ewentualnie jej młode) się na nich nie zmieści. A jak wiesz z poprzedniej części artykułu, koale spędzają na drzewie większość dnia. W samotności. I dobrze im z tym ! 

Drugim powodem jest fakt, że zwierzęta te… nie posiadają wrogów. W związku z tym, naturalnie nie potrzebują żyć w stadach, aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Doskonale radzą sobie same. Ich jedynymi zagrożeniami jesteśmy my – ludzie, oraz żywioły lub katastrofy naturalne. 

Zagrożone wyginięciem – jaka jest obecna sytuacja koali?

W ostatnim czasie koale australijskie borykają się z wieloma trudnościami, m.in pożarami lasów, które wybuchły w Australii w 2019 i 2020 roku. Według badań mogło ucierpieć w nich ponad 60 tys. koali! Płomienie zniszczyły około 17 milionów hektarów lasów. Niestety, w  wyniku tych pożarów wiele siedlisk koali zostało zniszczonych, co spowodowało znaczny spadek ich populacji. Poza tą sytuacją coraz dłuższe susze, i wycinki drzew przez deweloperów także przyczyniają się do wymierania koali. Istnieje ryzyko, że koale znikną z Wschodniej Australii w ciągu najbliższych 30 lat.

 

Koale australijskie znajdują się na czerwonej liście IUCN i są oznaczone jako gatunek zagrożony. Na ten moment populacja koali w Australii wynosi około 300 000 dorosłych osobników i wciąż maleje.

Jak możesz pomóc koali?

Czy “misie koala” mają szansę przetrwać? Tak! Wszystko w naszych rękach. Trwają starania ekologów, organizacji ochrony przyrody i miłośników natury o zaprzestanie wycinki i niszczenia lokalnych lasów –  co pozwoli im się zregenerować oraz stworzyć tzw. “korytarze ekologiczne”, które połączą odizolowane od siebie populacje i pozwolą koalom się rozmnażać. Możesz realnie wspierać Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i działania ochronne koali australijskiego, kupując w favnie! 

Bądź slow jak koala - moda, która wspiera ochronę zwierząt

W Favnie tworzymy ubrania z wizerunkami zwierząt znajdujących się na czerwonej liście IUCN – w tym z Koalą australijskim. Wybierając naszą odzież, wspierasz zagrożone gatunki – część zysków z każdego sprzedanego egzemplarza naszej odzieży trafia do PKK IUCN.

W naszej ofercie znajdziesz m.in t-shirty czy komplety dresów, które świetnie sprawdzą się np. podczas spokojnych wieczorków z herbatą i książką, czy spacerów po parku. Jeśli chcesz dołożyć cegiełkę do odbudowania populacji koali i manifestować potrzebę pomocy zwierzętom na co dzień – spraw sobie cieplutką bluzę z jej wizerunkiem!


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog