Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Dlaczego żółwie Caretta muszą być jak Żółwie Ninja?

Dlaczego żółwie Caretta muszą być jak Żółwie Ninja?

alt
 

Małe osobniki tego gatunku już chwilę po wykluciu rozpoczynają misję, w której celem jest przetrwanie. Tak, natura posiada swoje własne Żółwie Ninja! Poznaj żółwie Caretta i dowiedz się, jak możesz pomóc w odbudowaniu ich zagrożonej populacji.

 

Gatunek: Loggerhead Turtle (Caretta caretta)

Populacja: szacowana: 36,000-67,000 

Miejsce bytowania: Albania; Algieria, Argentyna; Bangladesz; Brazylia; Chile; Chiny; Kolumbia; Chorwacja; Kostaryka; Egipt; Francja; Grecja; Haiti; Indonezja; Maroko; Japonia; Madagaskar; Maroko; Słowenia; Portugalia; Sri Lanka; Tunezja; Wietnam

Na czerwonej liście IUCN od: 1982

Kategoria zagrożenia:  VU - Vulnerable 

Żółwie Caretta – niezwykłe olbrzymy 

Caretta to jeden z gatunków żółwi morskich. Są one zdecydowanie większe niż nasze domowe żółwie: osiągają długość nawet do 120-130 cm, a wagę do 160 kg! Dożywają 50 lat. Co ciekawe, skorupa żółwia Caretta składa się z aż 5 płytek połączonych ze sobą – co zapewnia im doskonałą ochronę  (pancerz idealny do misji specjalnych!). Skorupę pokrywają zaokrąglone łuski, dzięki czemu zwierzęta te mogą wygodnie obracać się na piasku przy składaniu jaj. 

 

Cechą charakterystyczną żółwi Caretta jest ich ponadprzeciętnie duża i masywna głowa o stożkowatym kształcie. Posiadają ogromne, ciemnobrązowe oczy z dużymi źrenicami, które zapewniają im doskonały wzrok (również pod wodą), przydatny podczas poszukiwania pożywienia czy po prostu obserwacji. Kończyny zakończone są ostrymi mocnymi pazurami – dostosowanymi do poruszania się po kamieniach. Samice mają dłuższe i smuklejsze kończyny niż samce, co ułatwia im wykopywanie nory do składania jaj. 

 

Populacja żółwi Caretta jest trudna do określenia, ponieważ żyją w wodach na całym świecie (głównie w terenach tropikalnych i subtropikalnych) i często przemieszczają się. Międzynarodowa Unii Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje je za zagrożone. Liczba osobników tego gatunku stale maleje.

 

Jak na zwierzęta morskie przystało, większość swojego życia spędzają w wodzie, na głębokości do 200 m. Młode osobniki żyją w pelagialu czyli wodzie wolnej. Pozostają w niej do czasu, gdy osiągną odpowiednią wielkość, a wtedy przenoszą się do raf koralowych lub w okolice wybrzeży. Dorosłe żółwie Caretta potrafią przemieszczać się oraz migrować na dalekie dystanse, głównie w poszukiwaniu pożywienia. Ich organizm jest w stanie utrzymywać niski metabolizm, dzięki czemu w warunkach ekstremalnych potrafią oszczędzić energię i zmniejszyć temperaturę ciała nawet  o ponad 6-7 stopni Celsjusza. Taki zabieg wydłuża czas, w którym mogą przetrwać bez pokarmu. 

 

Żółwie Caretta posiadają doskonałą orientację w terenie. Za dnia odpoczywają na powierzchni wody lub dnie oceanu. Natomiast nocą wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Są wszystkożerne. Ich dieta jest dość zróżnicowana, jednak składa się głównie z meduz, ostryg, robaków morskich i muszli. Sporadycznie polują na ryby oraz małe skorupiaki, takie jak krewetki i kraby. 

alt

Życie rodzinne żółwi Caretta

Poza okresem lęgowym żółwie Caretta są samotnikami i prowadzą osiadły tryb życia (tu różnią się od znanych nam z popkultury Żółwi Ninja). Doskonały instynkt oraz orientacja pozwalają samicom wrócić na plażę, na której się urodziły, aby podczas sezonów lęgowych złożyć tam jaja. Samice są bardzo ostrożne i terytorialne podczas lęgów. Chronią w ten sposób jaja przed drapieżnikami. 
 

Okres godowy żółwi Caretta wypada między majem a sierpniem. Małe żółwie po wylęgnięciu zmierzają prosto do wody, w której zaczynają swoje życie. Proces przejścia z plaży do oceanu jest niezwykle istotny dla ekosystemu oraz samych Caretta. Dlaczego? Już od pierwszych chwil muszą walczyć zupełnie jak Żółwie Ninja o przetrwanie. Na tym zdawałoby się krótkim dystansie czyha wielu drapieżników, np. mewy, które żywią się, jajami oraz małymi, niezdolnymi do obrony żółwiami. 

Żółwie morskie czy Żółwie Ninja?

Żółwie Caretta objęte są ochroną ze względu na zagrożenie wyginięciem, a ich misją jest… przetrwanie. Na co dzień zmagają się z problemami, które wynikają z działań człowieka, np: 

Zanieczyszczenie wód: to poważne zagrożenie o, którym obecnie mówi się najczęściej. Nieprawidłowe składowanie odpadów czy wrzucanie odpadów (głównie plastiku) bezpośrednio do oceanów powoduje realne zagrożenie dla żółwi i innych morskich zwierząt. Śmieci stanowią pułapki, z których ciężko im się wydostać, część mniejszych odpadów trafia do układu pokarmowego. 
 

 

Zmiany klimatyczne: zwiększenie temperatury wody wpływa na miejsca lęgowe żółwi Caretta i zmniejsza szansę na wyklucie się samców – co w konsekwencji oznacza kolejne spadki liczebności populacji tego gatunku. 

 

Połowy / kłusownictwo: żółwie Caretta padają ofiarą kłusownictwa: są nielegalnie łowione na mięso, jaja, skórę i pancerze. Sporadycznie zdarza się także przypadkowe złowienie żółwia Caretta podczas połowu ryb.

 

Dewastacja siedlisk: budowa infrastruktury przybrzeżnej (hoteli, portów, dróg) prowadzi do dewastacji raf koralowych czy plaż, które są siedliskami wielu zwierząt, w tym żółwi morskich. Zwierzęta tracą miejsca lęgowe i spokój potrzebny w czasie okresu lęgowego.
 

alt
  

Jak chronić żółwie Caretta? 

Żółwie Caretta chroni m.in. “Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem”. Wiele państw zdecydowało się wspierać działania na rzecz tego gatunku i obejmuje ochroną siedliska naturalne żółwi – szczególnie Grecja, dla której żółwie Caretta stały się ważnym symbolem walki o środowisko. 

 

Stale monitoruje się populację żółwi Carreta oraz prowadzi działania edukacyjne zwiększające świadomość zagrożeń dla tego gatunku. Powstają np. kampanie społeczne dotyczące: żółwi morskich, zanieczyszczania wód oraz środowiska i zmian klimatycznych. 

Bluza, koszulka, spodnie z Żółwiami Ninja? Lepiej! Z żółwiami Caretta

W FAVNIE zwracamy uwagę na zagrożone gatunki zwierząt i wspieramy ich ochronę. Wiemy, że zwiększanie świadomości odnośnie żółwi morskich oraz niebezpieczeństw, z jakimi się zmagają, są kluczowe do przetrwania tego gatunku. Dlatego dokładamy swoją cegiełkę do tych działań: tworzymy ubrania z wizerunkami zwierząt znajdujących się na czerwonej liście IUCN – w tym z żółwiami Caretta. Część zysków z każdego sprzedanego egzemplarza trafia do PKK IUCN jako dotacja na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.

 

Chcesz realnie wspierać ochronę żółwi? Zamów wygodne ubranie z ich wizerunkiem! 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog