Moda inspirowana przyrodą. Twój manifest ochrony dzikich zwierząt.
Strona główna » Blog » Dlaczego tukan tęczodzioby woli wynajmować dziuple niż budować własne?

Dlaczego tukan tęczodzioby woli wynajmować dziuple niż budować własne?

alt
 

Rechoczą jak żaby, kochają drzewa jak koale i często zmieniają miejsce zamieszkania. Tukany tęczodziobe to naprawdę niezwykłe ptaki – nie tylko ze względu na swój charakterystyczny, kolorowy i ogromny dziób (stanowiący aż jedną trzecią ich długości). Poznaj najlepsze ciekawostki na temat tukanów tęczodziobych!  

Gatunek: Tukan tęczodzioby (Ramphastos sulfuratus)
Populacja: 50 000 - 499 999
Miejsce bytowania: Meksyk, Kolumbia, Wenezuela.
Na czerwonej liście IUCN od: 1988

Kategoria zagrożenia: NT - Near Threatened 

Tukan tęczodzioby – fakty i ciekawostki 


Tukan tęczodzioby to gatunek dużego ptaka z rodziny tukanowatych (Ramphastidae). Spotkać można go w Ameryce Środkowej: zamieszkuje tereny od Meksyku aż do Wenezueli.   

Jak wygląda tukan?

Wyróżnia się kolorowym umaszczeniem i pokaźnym dziobem w kształcie banana, który stanowi około ⅓ jego wielkości. Czy dziób tukana jest ciężki? Nie - mimo swoich rozmiarów, jest lekki i jego posiadacze doskonale radzą sobie w codziennych sprawunkach. Wracając jednak do wyglądu: samice tukanów są wyraźnie mniejsze, ale kolorystycznie obie płcie specjalnie nie różnią się od siebie, w przeciwieństwie do np. kwezali herbowych. Upierzenie tukanów jest czarne, połyskujące, z zielonkawym odcieniem, zaś czoło, policzki i pierś zachwycają jaskrawożółtą barwą. Nóżki posiadają niebieskie, a pokrywy nadogonowe białe i czerwone. Prawdziwe szaleństwo kolorów występuje jednak na wspomnianym dziobie tukana – nie bez przyczyny nazwanego “tęczodziobym”.   

Jeśli zastanawiasz się, co jedzą tukany, to podobnie jak inne ptaki tego regionu, są przede wszystkim owocożerne. Uwielbiają figi, pomarańcze i inne owoce tropikalne. Nie zamykają się jednak na jeden rodzaj pokarmu – jadłospis co jakiś czas urozmaicają owadami, jajami czy niewielkimi jaszczurkami. Ciekawostka: potężny dziób pozwala tukanom rozgniatać, a następnie połykać zebrane owoce w całości. 

Tukany, podobnie jak ich “bracia z favny”, koale australijskie, najbardziej lubią spędzać czas na drzewach. Jeśli latają, to najczęściej po to, by przemieścić się z jednego drzewa na drugie. Zdecydowanie nie należą do miłośników dalekich podróży – wolą stacjonarny tryb życia. A dlaczego tukany wolą “wynajmować” dziuple, zamiast stworzyć własne gniazdko? Ptaki te mieszkają w dziuplach, z których poprzedni właściciele postanowili się wyprowadzić. Są idealnymi współlokatorami – w jednej dziupli może spać nawet 6 dorosłych ptaków! Dlatego jeśli kiedykolwiek serial “Przyjaciele” doczeka się adaptacji w świecie zwierząt, to z całą pewnością główne role przypadną tukanom.   
alt


Imprezowe kolorowe ptaki?

Tukany tęczodziobe to prawdziwe ptasie dusze towarzystwa. To ptaki społeczne. Częściej zobaczysz je w duecie lub większej grupie niż solo. Są również dość rozmowne, komunikują się ze sobą, wydając szereg dźwięków o różnej tonacji.

Jak śpią tukany?

Charakterystyczny dziób może rodzić podobne pytania. Matka natura również i tym razem pokazała, co potrafi: tukany wypracowały unikalny sposób wypoczynku, dostosowany do swojej budowy ciała. Podczas snu chowają dzioby pod piórami, i tym samym chronią je przed uszkodzeniami i urazami.  

Obiekt wierzeń

W kulturze i religii Ameryki Łacińskiej tukany tęczodziobe miały swoje specjalne miejsce. W mitologii Majów czczono je i uważano za święte ptaki. Co więcej, wierzono, że tukany posiadają mają magiczne moce. W sztuce zaś często symbolizowały płodność.

 

Jak liczna jest populacja tukana? 

Podobnie jak w przypadku innych tropikalnych ptaków, populacja tukana jest trudna do oszacowania. Dziko żyjące ptaki są szeroko rozpowszechnione na swoim terytorium i często przemieszczają się – nawet jeśli pokonują niewielkie odległości, to ich obserwacja i monitorowanie liczebności stanowią niemałe wyzwanie. 

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) trend populacji tukanów tęczodziobych jest stabilny. Gatunek ten oznaczony jest kategorią Least Concern, czyli "najmniejszej troski". Teoretycznie oznacza to, że zwierzęta te nie są narażone na wyginięcie. W praktyce jednak,  z powodu nieustannego wylesiania i innych działań człowieka, tukany tęczodziobe, podobnie jak wiele gatunków ptaków tropikalnych, mogą być narażone na utratę siedlisk i zmniejszanie populacji. 
 

Stale prowadzone są badania nad populacją tukanów tęczodziobych, ich potrzebami oraz zagrożeniami, przed którymi stoją. Dzięki temu dowiemy się, jak najlepiej chronić te piękne, kolorowe ptaki. Już teraz organizacje działające na rzecz ochrony przyrody pracują nad podniesieniem świadomości na temat znaczenia tukanów tęczodziobychi innych gatunków ptaków tropikalnych. Edukują również lokalne społeczności i turystów na temat zagrożeń, na jakie narażone są te ptaki i jak mogą pomóc je chronić. Tukany tęczowe w środowisku odgrywają ważną rolę – w swoich ekosystemach roznoszą nasiona i przyczyniają się do tym samym do wzrostu roślin owocowych.

alt

Keel-billed toucan: tukan tęczodzioby w FAVNIE 

Tukany tęczodziobe to niezwykłe i piękne ptaki, które teraz mogą towarzyszyć Ci na co dzień. W najnowszej kolekcji FAVNY znajdziesz T-shirty, bluzy i spodnie z wizerunkiem gatunków z Czerwonej Listy IUCN – w tym również z tukana. Kupując w FAVNIE, przyczyniasz się do działań na rzecz ochrony dzikiej przyrody i badań nad populacjami zwierząt. Każdy zakup w naszym sklepie to cegiełka finansowa dla Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. 

 

Dołącz do #natureheroes, noś z dumą odzież FAVNA i pomagaj zwierzętom w potrzebie razem z nami! 


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog